Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej jest dzisiaj prężną instytucją finansową i gospodarczą, która swą pozycję na rynku zawdzięcza dorobkowi sześciu Banków Spółdzielczych, które zdecydowały się połączyć w jeden silny organizm. Bankami tymi są:
W 2002 roku dołączył do nich stworzony przez Bank nowy Oddział w Kaliszu
Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej Zrzeszony jest z Gospodarczym Bankiem Wielkopolski S.A. tworząc wspólnie z innymi Bankami Spółdzielczymi jedno z najsilniejszych zrzeszeń Banków Spółdzielczych. W chwili obecnej Spółdzielcza Grupa Bankowa pokrywa swoim działaniem 55% powierzchni kraju, zrzeszając 150 Banków Spółdzielczych oraz posiada rozbudowaną sieć bezprowizyjnych bankomatów znajdujących się na terenie prawie całego kraju.
Szerokie grono Klientów, którzy nam zaufali świadczy o tym, iż jesteśmy w stanie sprostać bardzo dużej konkurencji charakterystycznej dla rynku usług bankowych.
Zgodnie z hasłem „Bank Blisko Ciebie” jesteśmy zawsze blisko naszych Klientów w pełni gotowi zaoferować Państwu obsługę finansową na najwyższym poziomie. Dbałość o systematyczne podnoszenie jakości świadczonych usług to jedno z priorytetowych założeń strategii rozwoju konsekwentnie realizowanej przez nas od wielu lat. Pamiętając o tym, że potrzeby Klientów wyznaczają standardy obsługi, dążymy stale do wzbogacania swojej oferty o produkty i usługi, które w pełni sprostają Państwa oczekiwaniom.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej może zaoferować Państwu produkty depozytowo – kredytowe na europejskim poziomie. Dokładamy wszelkich starań, aby proponować Państwu te produkty po coraz niższych kosztach. Poza interesującymi liniami kredytowymi oferujemy szeroką gamę rachunków bankowych, lokat terminowych oraz kart płatniczych m.in. VISA, VISA Electron, Maestro, MasterCard. Jesteśmy też w stanie zapewnić kompleksową obsługę w zakresie operacji dewizowych. Oferujemy również Państwu dostęp do naszych usług także za pośrednictwem internetu, telefonu komórkowego czy stacjonarnego.
Dokładamy wszelkich starań, aby każdy Klient, który choć raz skorzystał z proponowanych przez nas usług pozostał z nami na zawsze. Do dyspozycji naszych obecnych i potencjalnych klientów są również wysoko wykwalifikowani pracownicy na których pomoc zawsze można liczyć.
Działalność Spółdzielni Oszczędnościowej w Opatówku rozpoczęła się w okresie międzywojennym. Oficjalnie datuje się od dnia 21 maja 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy Sąd Okręgowy w Kaliszu jako rejestrowy dokonał rejestracji spółdzielni pod nazwą Kasy Stefczyka. Jej założycielami byli Stefan Banasiak i Kazimierz Kantorski. Skupiała wówczas 36 członków. Kasa Stefczyka prowadziła swą działalność do wybuchu II wojny światowej, kiedy to placówka ta została zamknięta, a całą dokumentację przekazano do Łodzi.
Po wojnie, Kasa Stefczyka wznowiła swoją działalność w 1948 roku z inicjatywy Stefana Banasiaka, ale już pod nazwą Gminna Kasa Spółdzielcza. Pierwsze Walne Zebranie odbyło się dnia 28.06.1948 roku. Podjęta została wówczas uchwała w sprawie ściągnięcia należności od przedwojennych pożyczkobiorców. Windykacja jednak przebiegała bardzo opornie, w związku z tym Bank Inwestycyjny w Kaliszu udzielił kredytu w wysokości 2 milionów złotych na wznowienie i rozszerzenie działalności na terenach gmin Opatówek i Rajsko. Działalność ta była bardzo trudna ze względu na brak lokalu mogącego pomieścić taką placówkę. Początkowo działalność prowadzona była w prywatnym mieszkaniu p. Stefana Banasiaka, a w 1949 roku przydzielono Kasie lokal gminy, który mieścił się przy Placu Wolności.
Po okresie powojennym nastąpił okres stopniowego rozwoju spółdzielni. Szybko wzrastała ilość członków, rosły obroty i oszczędności, rozwijała się działalność kredytowa, wzrosło zatrudnienie. W 1956 roku spółdzielnia przyjęła nazwę Kasa Spółdzielcza. Rok 1960 był rokiem kolejnej zmiany nazwy. Kasa Spółdzielcza została przemianowana na Spółdzielnię Oszczędnościowo – Pożyczkową, która organizacyjnie podporządkowana była Wojewódzkiemu Związkowi Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych w Poznaniu, a finansowo NBP.
W latach 1969-1972 zostaje wybudowany nowy lokal bankowy przy ul. J. Poniatowskiego. Warunki pracy i obsługi klientów uległy znacznej poprawie. Kolejna zmiana systemu bankowości w 1975 roku spowodowała przyjęcie nowych zadań, zmianę Statutu i zmianę nazwy na Bank Spółdzielczy. Jednostką nadrzędną Banku stał się Bank Gospodarki Żywnościowej, który pełnił funkcję centrali finansowej, organizacyjnej i rewizyjnej.
Reforma, która zapoczątkowana została w latach 1989-1990 spowodowała również zmiany w funkcjonowaniu i sytuacji prawnej i ekonomicznej Banku Spółdzielczego w Opatówku. Z jednostki włączonej w strukturę BGŻ stał się samodzielny i samofinansujący się. Zwiększyła się autonomia Banku, a także zmienił się zakres i przedmiot działania. Bank prowadził działalność na wolnym rynku finansowym, dostosowując swoją działalność do potrzeb i wymagań klientów w ramach własnych możliwości finansowych.
Z dniem 1 listopada 1996 roku nastąpiło połączenie się BS w Opatówku z BS w Brzezinach i BS w Szczytnikach. Rozpoczęła się działalność struktury połączonej, jako jednego Banku, silniejszego kapitałowo, lepiej i pełniej zaspakającego potrzeby swoich klientów.
Określona Prawem Bankowym konieczność osiągnięcia do końca 2000 roku progu kapitałowego w wysokości 300 tys. EURO była przyczyną kolejnych łączeń zgodnie z uchwałą Zebrania Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Koźminku z dnia 16.03.2000 r. oraz Banku Spółdzielczego w Opatówku z dnia 22.03.2000r. Bank Spółdzielczy w Opatówku przejął Bank Spółdzielczy w Koźminku, a na siedzibę nowej struktury organizacyjnej wybrano Koźminek.
W wyniku połączenia fundusze Banku uległy podwyższeniu prawie dwukrotnie. Umożliwiło to Bankowi spełnienie wymogów ustawowych, a co najważniejsze zwiększyło jego konkurencyjność na rynku finansowym poprzez zwiększenie możliwości pozyskiwania nowych klientów, którzy do tej pory ze względu na wskaźnik koncentracji musieli szukać zaspokojenia potrzeb kredytowych w innych bankach. Ponadto połączenie BS w Opatówku z BS Koźminek umożliwiło odkupienie od Banku Regionalnego w Poznaniu Filii w Liskowie i Żelazkowie, a tym samym rozszerzenie obszaru działania o teren gminy Lisków i Żelazków. W celu sprawnego funkcjonowania i zarządzania nowo powstałą strukturą organizacyjną powołano Centralę jako ośrodek zarządzająco – koordynujący dla wszystkich placówek Banku.
Za zgodą Rady Nadzorczej Zarząd Banku podpisał w dniu 19.05.2000r. umowę z firmą COMP Rzeszów dotyczącą wdrożenia jednolitego, scentralizowanego systemu informatycznego dającego możliwości świadczenia wysokiej jakości usług oraz gwarancje sprawnego zarządzania procesami bankowymi.
BS w Koźminku powstał w 1909 roku pod nazwą Kasa Spółdzielcza w Koźminku zmienioną następnie na Kasę Stefczyka – spółdzielnie z odpowiedzialnością nieograniczoną. Założycielami byli: Józef Nowakowski, Franciszek Szmajdziński, Andrzej Wojciechowski, Michał Kowalczyk, Władysław Muszyński, Walenty Jańć, Antoni i Wojciech Małolepszy, Wojciech Trzciński, Jan Muszyński. Zarząd w powyższym składzie przetrwał do II wojny światowej. Kasa działała początkowo na terenie czterech gmin t.j. Koźminka, Rajska, Stawu, i Goszczanowa. W 1911 roku zakupiono nieruchomość od obywatela Marszała i tu zlokalizowano siedzibę Kasy. W roku 1931 zakupiono drugą nieruchomość od rodziny Sierakowskich, na terenie której zbudowano i oddano do użytku obecny budynek BS.
W pierwszych latach istnienia państwa polskiego nieregularne stosunki pieniężne stanowiły zasadniczy hamulec w rozwoju spółdzielczości rolniczej. Odbudowy sieci terenowych spółdzielni na terenie byłego zaboru rosyjskiego dokonano w latach 1924-1928 na podstawie inspiracji doktora Franciszka Stefczyka. Powstanie Kasy Stefczyka w Koźminku upowszechniło zasady oszczędności i skłoniło rolników do lepszego gospodarowania. Kasa Stefczyka w Koźminku na koniec 1935 roku zrzeszała 242 członków, statutowa wysokość udziału wynosiła 25 zł. W latach 1924-1939 Kasa Stefczyka w Koźminku przeżywała okres rozwoju. Z dostępnych materiałów źródłowych wynika, że obejmowała ona swą działalnością następujące wsie: Bogdanów, Nakwasin, Rogal, Złotniki, Sierzchów, Chodybki, Słowiki, Józefina, Trzebienie, Tymianek, Pietrzyków, Karolew Stary, Gać, Moskurnia, Tumidaj, Emilianów, Osuchów, Dębsko.
II wojna światowa przyniosła Kasie w Koźminku duże straty. Zniszczeniu i zaginięciu uległo wiele cennych dokumentów. Pierwsze po wojnie posiedzenie Rady Nadzorczej odbyło się już 08.07.1945 roku. Jednak dopiero drugie zebranie Rady i Zarządu Kasy Stefczyka w Koźminku przy udziale: Antoniego Małolepszego, Mariana Stasiaka, Stanisława Kotarskiego, Stefana Nowickiego oraz członków Zarządu: Antoniego Szczotkowskiego, Stanisława Stencla i Romana Buchnajzera zapoczątkowało powojenną historię Banku.
25.06.1950 roku następuje zmiana statutu, który w 1§ wprowadza nową nazwę: Gminna Kasa Spółdzielcza. GKS została wówczas podporządkowana Bankowi Rolnemu, a nowy statut ograniczał działalność GKS wyłącznie do obsługi finansowej rolnictwa. W dniu 24.06.1956 roku nastąpiła kolejna zmiana statutu, który zmienił nazwę na Kasę Spółdzielczą w Koźminku. W 1961 roku na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Kasy Spółdzielczej przyjęto nowy statut. W listopadzie 1964 przystąpiono do budowy nowej siedziby SOP, który został oddany do użytku w 1967 roku. W 1975 roku zmieniona została nazwa Kasy na Bank Spółdzielczy w Koźminku. Począwszy od tego roku datuje się rozwój działalności banku, który trwał do początku lat osiemdziesiątych – okres stanu wojennego.
Nową sytuację przyniósł rok 1989, kiedy zgodnie z uchwałą Zebrania Przedstawicieli z dnia 21.03.1989r. Bank mógł prowadzić działalność na terenie całego kraju. Przyjęta przez Parlament RP ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o Restrukturyzacji Banków Spółdzielczych i BGŻ oraz o zmianie niektórych ustaw ograniczyła obszar działania Banku do terenu gminy, w której znajduje się siedziba. W grudniu 1994 roku BS w Koźminku uczestniczył w powołaniu Banku Regionalnego w Poznaniu na bazie Gospodarczego Banku Wielkopolski S.A. BS w Koźminku zawarł z GBW S.A. umowę zrzeszenia 20.06.1996 roku. W październiku 1997 roku wprowadzono w Banku system zapisów komputerowych jako zapowiedź nowoczesnego działania w przyszłości.
BS został zarejestrowany w Sądzie powiatowym w Kaliszu w dniu 08.10.1962 roku pod nazwą Bank Spółdzielczy w Iwanowicach. Terenem działania Banku zostały dwie gromady: Iwanowice i Szczytniki. Działalność bankowa rozpoczęta została w dniu 02.01.1963 roku. Przedmiotem działania Banku było: prowadzenie działalności oszczędnościowo – pożyczkowej oraz świadczenie usług bankowych. W skład pierwszego Zarządu weszli: Zygmunt Zimny – prezes, Kazimierz Braszak – Z-ca Prezesa, Czesław Nowak – Członek Zarządu.
W 1973 roku w związku z reformą administracyjną kraju powstała gmina w Szczytnikach i teren działania Banku został rozszerzony, Bank obsługiwał 29 wsi sołeckich. Klienci obsługiwani byli przez 4 placówki bankowe, ponieważ przy Banku działały 3 Punkty kasowe w Iwanowicach, Radliczycach i Stawie.
Od 1977 roku zmieniła się nazwa Banku – dotychczasową „Bank Spółdzielczy w Iwanowicach” zastąpiono nazwą „Bank Spółdzielczy w Szczytnikach”. Zmienił się również skład Zarządu.
W dniu 29 czerwca 1996 roku na Zebraniu Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Szczytnikach została podjęta uchwała wyrażająca wolę połączenia się z Bankiem Spółdzielczym w Opatówku. Połączenie Banków nastąpiło z dniem 1 listopada 1996 roku, Bank Spółdzielczy w Opatówku stał się Bankiem przejmującym, natomiast BS w Szczytnikach – przejmowanym. Od dnia połączenia placówka działa jako Bank Spółdzielczy w Opatówku Oddział w Szczytnikach. W związku ze zmianą nazwy banku w roku 2002 Oddział w Szczytnikach działa jako jedna z placówek Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej.
W latach powojennych na terenie gminy Brzeziny powiatu kaliskiego działał punkt Kasowy Banku Spółdzielczego w Godzieszach. Od początku lat 70-tych była to filia tego Banku, od grudnia 1978 roku Bank działał pod nazwą Bank Spółdzielczy w Godzieszach Oddział w Brzezinach.
29 września 1981 roku na podstawie uchwały członków – grupy inicjatywnej – ze struktury Banku Spółdzielczego w Godzieszach wyłoniono Bank Spółdzielczy w Brzezinach. Samodzielną jednostkę pod taką nazwą Sąd Gospodarczy w Kaliszu rejestruje 15.12.1981 roku. Pierwszy Zarząd samodzielnego Banku stanowi: Józef Chumieja – Prezes Zarządu, Józef Kubera – Członek Zarządu i Ewa Błaszczyk – Członek Zarządu.
Bank Spółdzielczy w Brzezinach jako samodzielny Bank działał przez okres 15 lat. 28 czerwca 1996 roku Zebranie Przedstawicieli Banku podejmuje uchwałę o połączeniu się Banku Spółdzielczego w Brzezinach z Bankiem Spółdzielczym w Opatówku. W wyniku połączenia od 1 listopada 1996 roku jednostka działa pod nazwą Bank Spółdzielczy w Opatówku Oddział w Brzezinach. W związku ze zmianą nazwy banku w roku 2002 Oddział w Brzezinach działa jako jedna z placówek Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej.
Początki bankowości spółdzielczej wiążą się ściśle z przybyciem tu ks. Wacława Blizińskiego, proboszcza parafii Lisków w dniu 6 stycznia 1900 roku, którego uważa się za założyciela i patrona Banku w Liskowie. Z jego inicjatywy już 12 stycznia 1902 roku założono pierwszą w Królestwie polskim Spółkę Rolniczo-Handlową, a już 13 sierpnia 1904 roku zorganizowano Kasę Drobnego Kredytu – Kasę Pożyczkowo-Oszczędnościową, która wspierała drobnymi kredytami okolicznych chłopów i mieszkańców parafii. Zarząd Kasy stanowili wówczas: ks. Wacław Bliziński, Andrzej Ignaszak i Szymon Krych. Do wybuchu I wojny światowej Kasa rozwijała się bardzo szybko. W 1912 roku Kasa nabyła na własność Dom Ludowy, który jest siedzibą Banku do dziś.
W 1921 roku kasa przyjęła nowy statut i zmieniła nazwę na Bank Ludowy. W 1926 roku zmieniono nazwę na Kasę Stefczyka. Do wybuchu II wojny światowej Kasa działała bardzo prężnie, ponieważ Lisków w okresie międzywojennym urósł do rangi wzorowej wsi polskiej za sprawą społecznej działalności tutejszej ludności i umiejętnego kierowania jej rozwojem przez Ks. Wacława Blizińskiego, posła, późniejszego senatora Rzeczypospolitej. Kasa obsługiwała przede wszystkim miejscowe instytucje, organizacje, spółdzielnie, udzielała mieszkańcom kredytów, gromadziła ich oszczędności.
Wybuch II wojny światowej przerwał działalność Kasy a Ksiądz Wacław Bliziński musiał się ukrywać. Okupant zniszczył częściowo dokumentację Kasy. Po wojnie Kasa wznowiła swą działalność. Przyjęto nazwę Gminna Kasa Spółdzielcza. Obsługiwała finansowo rolnictwo bez możliwości gromadzenia oszczędności na własny rachunek. Bankiem kierował wówczas do 1962 roku Marian Majdacki. Od 1957 roku Bank znajdował się pod patronatem CZ SOP. Struktura SOP trwała do 1976 roku, kiedy powołano Bank Gospodarki Żywnościowej. SOP w Liskowie przemianowano na Bank Spółdzielczy. W latach 1962-1982 kierował nim Józef Pleśnierowicz. W tym czasie Bank przyjął charakter spółdzielczy i był zarządzany przez demokratycznie wybrane organy samorządowe. Przewodniczącymi Rady Nadzorczej w tym okresie byli: Józef Mariański, Czesław Kruczkowski, Ryszard Bronś. Od 1982 roku do roku 2009 Bankiem kierował Lech Kędzia. Z początkiem 2009 roku nowym Dyrektorem placówki został Sławomir Cłapka.
W latach 1990 -1992 przeprowadzono gruntowną modernizację lokalu bankowego. Wymieniono wszystkie instalacje, stropy, dach. Przystosowano obiekt do działalności typowo bankowej. Przystąpiono do komputeryzacji Banku. W 1994 roku Bank uczestniczył w powołaniu Banku Regionalnego w Poznaniu. W 1995 roku zawarł z GBW S.A. umowę zrzeszenia. W okresie od 14 kwietnia 1997 roku do 31 maja 2000 roku Bank został przejęty przez GBW S.A. i stał się jego Filią. Od 1 czerwca 2000 roku przywrócono spółdzielczy charakter Banku i przekształcono w Oddział Banku Spółdzielczego w Opatówku z/s w Koźminku jako jeden z sześciu Oddziałów tego Banku. W związku ze zmianą nazwy banku w roku 2002 Oddział w Liskowie działa jako jedna z placówek Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej.
Bank Spółdzielczy w Żelazkowie rozpoczął działalność dnia 24.11.1961 roku, kiedy to odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Członków Banku Spółdzielczego. Inicjatorem założenia Banku była Gromadzka Rada Narodowa w Żelazkowie, która stosowną uchwałę podjęła 16.01.1960 roku. Zasięg działania obejmował gromady: Kamień, Tykadłów i Żelazków powiatu kaliskiego. Pierwszą Radę Nadzorczą tworzyli: Piotr Szewczyk, Czesław Kleczewski, Józef Płócienniczak, Wiktoria Skowrońska, Antoni Janicki, Józef Durajczyk, Kazimierz Kaleta, Kazimierz Grzelak, Jan Kozik, Czesław Kliber, Kazimierz Łuczak, Stefan Eliński i Stanisław Lis. W skład pierwszego Zarządu weszli: Tadeusz Chojnacki, Zygmunt Leszczyński i Józef Kubczyk. Bank liczył 410 członków, udział wynosił 100 zł. GRN dla Banku wydzierżawiła lokal do prowadzenia działalności. Były to pomieszczenia w obecnym pałacyku Urzędu Gminy w Żelazkowie. W 1965 roku GRN wypowiedziała użytkowanie lokalu. Działacze BS od samego początku czynili starania w celu zakupu nieruchomości dla Banku. Po wielu trudnościach dokonano transakcji zakupu parceli z budynkiem mieszkalnym, który został zaadaptowany do prowadzenia działalności bankowej. Pomieszczenia te jednak były skromne (75 m.).
W 1979 roku Zarząd Banku z dyrektorem Stanisławem Gożdziewiczem podejmują decyzję o konieczności rozbudowy budynku bankowego. W roku 1980 wykonano dokumentację projektową, mającą na celu rozbudowę i modernizację budynku. Lokal bankowy do użytku oddawany był dwuetapowo. W obecnym kształcie budowa ukończona została w 1986 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł 17 mln 700 tys. zł. Dyrektorem, który zrealizował zamierzenia poprzednika był Mirosław Biernacki.
Jako samodzielna jednostka Bank Spółdzielczy w Żelazkowie działał do 01.07.1996 roku, kiedy działalność bankową przejął Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. w Poznaniu tworząc w Żelazkowie Filię GBW, która działała cztery lata.
W roku 2000 pobliskie Banki Spółdzielcze zaczęły czynić starania, aby odkupić od GBW S.A. placówkę w Żelazkowie. Z pozytywnym skutkiem udało się to zrealizować Bankowi Spółdzielczemu w Opatówku z/s w Koźminku. Od dnia 01.06.2000 roku w Żelazkowie działa oddział BS w Opatówku z/s w Koźminku. W związku ze zmianą nazwy banku w roku 2002 Oddział w Żelazkowie działa jako jedna z placówek Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej.
Uchwałą nr 98 /2001 z dnia 31.12.2001r. Zarząd Banku podjął decyzję o otwarciu Oddziału Banku w Kaliszu. Uroczystość inauguracyjna odbyła się w dniu 20.02.2002r. Oddział zlokalizowany jest w lewym skrzydle budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu przy Placu św. Józefa 5.